Artropatia jest schorzeniem, polegającym na uszkodzeniu struktury stawów. Najczęściej nie jest to jednak choroba sama w sobie, a po prostu stanowi objaw innego schorzenia. Może powstać na skutek różnego rodzaju chorób – autoimmunologicznych, genetycznych, metabolicznych, nowotworów czy jako powikłanie innej infekcji. Sprawdź poniżej, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak przebiega proces leczenia.
Czym jest artropatia?
Artropatia to pojęcie odnoszące się do zmian chorobowych, występujących w obrębie jednego albo większej liczby stawów. Zmiany te prowadzą do dysfunkcji stawów, powodując cierpienie pacjenta. Choroba pojawia się w sytuacji zniszczenia zdrowych komórek budujących staw, ich zastąpienia przez komórki zniekształcone lub nieprawidłowo wypełniające swoje funkcje. Patologia ta obejmuje nie tylko choroby zapalne i niezapalne, dotyczące narządów ruchu. Obejmuje również schorzenia rozpoczynające się w obrębie jam stawowych oraz te, która są jedynie skutkiem innych schorzeń, wtórnie uszkadzających aparat ruchu, a pierwotnie z nim niezwiązanych.
Wyróżnia się:
- Artropatie w przebiegu zakażeń (gorączka reumatyczna, artropatia Jaccouda, reaktywne zapalenie stawów, ropne zapalenie stawów, zakażenia stawów występujące w przebiegu chorób zakaźnych, takich jak kiła wrodzona, borelioza, gruźlica, rzeżączka).
- Artropatie zapalne (w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit, np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna, w przebiegu łuszczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, artropatie związane z odkładaniem kryształów, np. dna moczanowa, artropatie w przebiegu łuszczycy, artropatie w przebiegu innych chorób, np. cukrzycy, nadczynności przytarczyc, sarkoidozy, zespołu Lescha-Nyhana czy choroby Whipple’a).
- Inne typy choroby (artropatia w przebiegu hemofilii, którą wywołuje krwawienie do stawów. Artropatia będąca skutkiem urazów, nieprawidłowego obciążenia stawu lub wad rozwojowych, np. koślawe kolana, koślawy paluch, przemieszczenie rzepki, uszkodzenia wiązadeł i łąkotek kolana czy myszka stawowa, artropatia związana z chorobą zwyrodnieniową stawów, np. guzki Henerdena. Artropatia w przebiegu choroby nowotworowej, np. mięsak błony maziowej).

Artropatia – przyczyny oraz objawy
Artropatia jest chorobą stawów, prowadzącą do zmian w jego budowie, zaburzeń odżywienia, a w konsekwencji – jego nieprawidłowego funkcjonowania. W związku z powyższym schorzenie to może prowadzić do upośledzenia funkcji aparatu ruchu, a nawet do kalectwa. W związku z powyższym warto stosować odpowiednie działania profilaktyczne, np. suplementację, taką jak LubriSyn HA – wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy do picia, który w naturalny sposób pomaga amortyzować oraz smarować stawy.
Przyczyn schorzenia może być wiele. Wynika to z faktu, że artropatia to właściwie skutek innej choroby, która to odpowiada za powstanie zmian degeneracyjnych stawów. Najczęstsze choroby, które prowadzą do artropatii, to:
- choroby autoimmunologiczne (wrzody jelit, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Leśniewskiego-Crohna, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa);
- infekcje wirusowe (wywołane wirusami HIV, HTLV, EBV, żółtaczki, świnki czy różyczki);
- infekcje bakteryjne (gruźlica, borelioza, rzeżączka, kiła, bruceloza, reaktywne zapalenie stawów).
Ponadto artropatia może towarzyszyć także innym chorobom, takim jak łuszczyca, dna moczanowa, cukrzyca, hemofilia czy mięsak błony maziowej.
Artropatia – leczenie
Leczenie artropatii oparte jest najczęściej na stosowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, a także rehabilitacji pacjenta. Stosowana forma leczenia zależy od wielu czynników, takich jak:
- rodzaj choroby wywołującej artropatię,
- wiek pacjenta,
- przyczyna oraz stopień zaawansowania choroby,
- stan pacjenta sprzed zachorowania.
Konieczne jest także wdrożenie leczenia choroby pierwotnej, dzięki czemu proces zwyrodnieniowy można zahamować. Niekiedy konieczna może okazać się alloplastyka, czyli chirurgiczna wymiana stawu, który został uszkodzony, niemniej jest to rozwiązanie najbardziej radykalne.