Bieganie to już od dłuższego czasu jeden z ulubionych sposobów na spędzanie czasu wśród osób ceniących sobie aktywność fizyczną. Jogging można uprawiać niemal wszędzie i nie wymaga on użycia specjalistycznego sprzętu. Sprawia to, że na ulicach, w parkach, w lasach czy nawet w górach możemy spotkać sporą liczbę biegaczy. Musimy jednak pamiętać, że podobnie jak inne aktywności, również ta wiąże się ze specyficznymi urazami i dysfunkcjami. Mowa tutaj m.in. o kolanie biegacza, czyli dolegliwości typowej zwłaszcza dla długodystansowców.
Co to jest “kolano biegacza”?
Jest to zespół bólowy, który pojawia się u osób trenujących bieganie – zwłaszcza na długich dystansach – stąd też charakterystyczna nazwa. Co ciekawe, sama przyczyna tej dolegliwości nie zawsze tkwi w kolanie. Za to zawsze wiąże się z nieprawidłową pracą całej kończyny dolnej. Dotyczy to zarówno biegania, jak i szybkiego chodu czy marszobiegów. Warto również zwrócić uwagę, że kolano biegacza częściej doskwiera kobietom niż mężczyznom i zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, bez wcześniejszego urazu.
Kolano biegacza – przyczyny
Przyczyn kolana biegacza może być bardzo dużo. Kilka z nich jednak pojawia się najczęściej:
- ograniczona siła i wytrzymałość m.in. mięśni nóg czy mięśni stabilizujących staw biodrowy,
- nieprawidłowe obuwie, które może prowadzić do nieprawidłowej biomechaniki stawu skokowego,
- niedostateczna rozciągliwość tkanki mięśniowo ścięgnistej.
Można zatem łatwo zauważyć, że dolegliwości związane z kolanem biegacza są w głównej mierze skutkiem nieprawidłowego przygotowania biegacza do intensywnego wysiłku fizycznego. Może to również dotyczyć osób, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem i nie do końca jeszcze wiedzą, jak przygotować organizm do treningu i jak prawidłowo go zakończyć.
Objawy
Głównym objawem, który może skutecznie uprzykrzyć trening, jest ból oraz dyskomfort zlokalizowany w okolicy rzepki. Dolegliwość ta ściśle wiąże się z ruchem, dlatego ból nasila się podczas chodzenia oraz biegania. Pojawia się on również, kiedy zbyt długo znajdujemy się w pozycji wymagającej utrzymywania zgiętych kolan – siedzenia, klęczenia itp.
Kolano biegacza – jak leczyć?
Ból kolana może skutecznie uprzykrzyć nie tylko trening, ale również codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują przy biurku lub często prowadzą samochód. Jeśli tylko zaczynamy odczuwać dyskomfort, powinniśmy skontaktować się z fizjoterapeutą, który określi przyczynę bólu i zaleci optymalną fizjoterapię.
Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z preparatów, które wspomagają funkcjonowanie stawów. Powinny one zawierać m.in. kwas hialuronowy, który zapewnia elastyczność i właściwości amortyzujące stawy. Pozwoli on również na zmniejszenie tarcia a przez to uchroni tkanki stawów przed uszkodzeniem. Tego rodzaju preparaty możemy zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Warto skorzystać z dostawców, którzy bezpośrednio współpracują z producentami i są ich zaufanymi przedstawicielami, jak np. drogeria internetowa LubriVita.

Kolejnym sposobem na zniwelowania bólu związanego z kolanem biegacza jest skorzystanie z kinesiotapingu, czyli specjalnych plastrów, których zadaniem jest m.in. stabilizacja stawu. W celach profilaktycznych warto również zakupić wkładki ortopedyczne poprawiające ustawienie stopy podczas treningu, co ma spory wpływ na prawidłową pracę całej kończyny dolnej. To, co możemy zrobić na własną rękę to także wzmocnienie mięśni czworogłowych ud i mięśni stabilizujących staw biodrowych.
Uprawnianie sportu ma zbawienny wpływ na naszą kondycję, a tym samym na nasze zdrowie. Zaniedbując jednak takie elementy treningu jak rozgrzewka czy rozciąganie, możemy nabawić się uporczywego bólu kolan czy innych kontuzji. Warto zatem zadbać o stawy od wewnątrz, stosując suplementy wspierające ich funkcjonowanie oraz od zewnątrz – dbając o odpowiednie obuwie i optymalną jakość treningu. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak kolano biegacza, które mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.