Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) – rola wysokocząsteczkowego kwasu hialuronowego w terapii.
Kwas hialuronowy zyskał ogromną popularność w medycynie estetycznej oraz kosmetologii. Rzadko kto zdaje sobie sprawę, że jego pierwotne zastosowanie miało miejsce w ortopedii, a szczególnie w odbudowywaniu mazi stawowej w chrząstce kolanowej, częstym problemie sportowców.
Kwas hialuronowy jest jednym z budulców mazi stawowej. To właśnie ten czynnik spowodował ogromne zainteresowanie naukowców i medyków możliwością zastosowania kwasu w leczeniu problemów układu kostno stawowego, w tym również w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).
Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) – Czym jest?
Medycyna nie zna odpowiedzi na pytanie o przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów. Przyjmuje się, że jest to choroba autoimmunologiczna, układowa tkanki łącznej, dotyczy nie tylko układu kostno-stawowego, lecz wielu innych organów. Jest to choroba postępująca i nieuleczalna.
Objawia się początkowo problemami ze stawami. Błona maziowa wchodzi w stan zapalny, a stawy ulegają pogrubieniu. W efekcie błony stawowe zostają uszkodzone, a destrukcji ulegają również więzadła, torebki stawowe oraz ścięgna. Następuje efekt domina, w którym kolejne tkanki zostają uszkodzone. Chory ma coraz większe problemy z poruszaniem się i wykonywaniem czynności fizycznych, aż do utraty sprawności ruchowej. Zmianom degeneracyjnym stawów towarzyszy silny ból.
Reumatoidalne zapalenie stawów prowadzi również do uszkodzenia płuc, serca, układu naczyniowego, oczu oraz nerek.
W pierwszym stadium atakowane są tzw. małe stawy. Manifestujący się bólem i obrzękiem stawów dłoni i stóp. Następne stadia to stawy duże – kolana, barki, biodra i inne organy.
Reumatoidalne Zapalenie Stawów – Leczenie
Nie ma skutecznego leku przyczynowego i objawowego. Medycyna oferuje leki spowalniające rozwój choroby oraz zaleca odpowiednią rehabilitację. Ważna jest odpowiednia dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w terapii RZS
Osoby obciążone reumatoidalnym zapaleniem stawów mają widoczny w badaniach radiologicznych niski poziom mazi stawowej. Jest ona dodatkowo słabej jakości, na co wpływa stale toczący się proces zapalny. Kwas hialuronowy, jako jeden z głównych składników mazi stawowej, szybko zanika w postępującym reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Jednym z elementów, coraz częściej włączanym do terapii RZS, jest uzupełnianie poziomu kwasu hialuronowego. Dzieje się tak, gdyż czynnikiem znacznie opóźniającym degenerację stawów jest właśnie kwas hialuronowy. Jednak metoda iniekcji (zastrzyku) kwasem hialuronowym jest często utrudniona. Jako, że atakowane mogą być wszystkie stawy, to mnogość iniekcji (w każdy staw osobno) jest niemożliwa do zrealizowania.
Uzupełnianie poziomu kwasu hialuronowego w reumatoidalnym zapaleniu stawów może odbywać się się przy zastosowaniu suplementacji doustnej.

Wysokocząsteczkowy Kwas hialuronowy LubriSyn HA+ w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów
Przy suplementacji kwasem hialuronowym stosowanym w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, należy wziąć pod uwagę wysoką jakość kwasu hialuronowego, jego strukturę molekularną oraz wchłanianie.
Zdaniem specjalisty ds. wdrażania produktów z firmy LubriVita, cyt.: wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy LubriSyn HA+ łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Spowalnia postęp choroby, a także, szczególnie pozytywnie odczuwany przez pacjentow – łagodzi bóle stawów oraz poprawia ich motorykę. Podawany doustnie zwiększa lepkość mazi stawowej oraz spowalnia toczący się proces zapalny. Działanie przeciwzapalne LubriSyn HA+ jest niepodważalne.
Pierwsze pozytywne efekty pacjenci odczuwają już po kilku dniach terapii. W początkowym okresie mogą być one stosunkowo dyskretne. Poprawia się ruchomość stawów i mniejsze są poranne zesztywnienia kości. Problemy bólowe są łagodniejsze lub w niektórych przypadkach prawie nieodczuwalne.
Najlepsze efekty suplementacji wielocząsteczkowym kwasem hialuronowym osiąga się wówczas, gdy choroba jest w stanie początkowym, a zmiany chorobowe dotykają jedynie stawów dłoni i stóp. Jest wówczas szansa, że systematyczna podaż doustna leku nie dopuści, lub znacznie opóźni procesy zapalne dużych stawów i pozwoli cieszyć się zachowaniem sprawności ruchowej przez wiele lat.
Skutki uboczne suplementacji wielocząsteczkowym kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy jest substancją wytwarzaną przez ludzki organizm, więc jego suplementacja nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Wartością dodaną, jaką oferuje wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy LubriSyn HA+, jest poprawa funkcjonowania wszystkich tkanek, w których kwas hialuronowy występuje naturalnie, a jego stężenie w trakcie życia stopniowo się zmniejsza.
Poprawie ulega:
- Skóra, włosy i paznokcie (nie bez powodu kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii jako środek odmładzający. Szczególnie widoczny efekt jest na skórze twarzy. Skóra staje się mocniejsza, dobrze nawilżona, sprężysta i dzięki temu znikają drobne zmarszczki.
- Narząd wzroku, szczególnie trapiący wiele osób zespół suchego oka – kwas hialuronowy nawilża rogówkę i siatkówkę.
- Przeciwdziała chorobom przyzębia
- Przyśpiesza gojenie się ran oraz poprawia efekty leczenia owrzodzeń.
Suplementacja wysokocząsteczkowym, bio-identycznym kwasem hialuronowym LubriSyn HA+ znacząco wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów oraz spowalnia postęp choroby. Ma również dodatkowe, ze wszech miar oczekiwane pozytywne skutki uboczne.