Zdrowe stawy – troszcz się o nie w każdym wieku.
Zdrowe stawy to ważny element życia każdego z nas. Nasze stawy, jeśli są jeszcze sprawne, na ogół i tak nie mają lekko. Każdego dnia zbierają listę poleceń i pokornie spełniają każde nasze zachcianki. W pracy fizycznej i zajęciach domowych, po godzinach, z pasją w ogródku lub na siłowni, wyciskamy z nich jak najwięcej, udowadniając sobie siłę i nieograniczone możliwości. W końcu nic nas nie boli… No właśnie. O tym, że stawy nie są niezniszczalne, często dowiadujemy się za późno, dopiero gdy pojawiają się bolesne skutki zaniedbań. Jak się przed nimi ustrzec?
Zdrowe stawy a dolegliwości stawowe – główne rodzaje i przyczyny
Najczęstsze przyczyny bólu i zwyrodnień stawów, na które mamy wpływ, to nieprawidłowa dieta, zaniedbania aktywności fizycznej, a także wieloletnia kumulacja urazów wynikająca na przykład z przeciążającej pracy fizycznej. Specjaliści podkreślają, że zwyrodnienie stawów ma też i cechy schorzeń autoimmunologicznych, lecz biją na alarm – to popularny dziś siedzący styl życia i nieodpowiednie żywienie dramatycznie wzmagają nasze problemy zdrowotne, również te związane z aparatem ruchu.
Dieta dla sprawnych stawów
Dieta to niewątpliwie podstawa naszego zdrowia. Należy podkreślić jej znaczenie również względem sprawnego funkcjonowania stawów. W ich przypadku, sprawa nie wydaje się taka łatwa: chrząstka stawowa potrzebuje wielu ważnych składników odżywczych i budulcowych. Nie jest jednak unaczyniona, więc potrzebne związki czerpie z mazi okołostawowej a nie z krwiobiegu. Procesy jej regeneracji zachodzą zatem bardzo wolno. Niemniej jednak musimy pilnować, czy nasz sposób odżywiania dostarcza odpowiednich składników. Są nimi, wskazane dla wieku i płci, dawki pierwiastków (głównie wapnia i magnezu).
W diecie nie powinno zabraknąć budulca tkanki – a więc wszystkich aminokwasów budujących białka. Zatroszcz się o obecność kwasów omega–3, a także witamin, szczególnie C i D. Witamina D to główna ochrona kości przed osteoporozą, ma ogromne znaczenie i wpływ na gęstość naszej tkanki kostnej. Witamina C to z kolei element procesu syntezy tkanki łącznej. Rób regularne badania kontrolne krwi, które potrafią wykryć podstawowe braki w diecie. Jeśli jesteś osobą starszą, możliwe że suplementujesz się preparatami zawierającymi glukozaminę oraz chondroitynę. Warto podkreślić, że połączenie glukozaminy i siarczanu chondroityny nie przynosi znaczącej ulgi w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest suplementacja preparatem LubriSyn HA+, który jest wysokocząsteczkowym kwasem hialuronowym najwyższej klasy czystości.
Pamiętaj również o tym, aby zadbać o odpowiednią kalorykę w diecie. Stawy są w ogromnym niebezpieczeństwie jeśli masz nadwagę lub otyłość. Stopniowa utrata wagi przyniesie ulgę przeciążonym stawom.

Gdyby kózka nie skakała…
… to może i by nie złamała nóżki, ale i też nie zadbałaby o nią należycie. Oczywiście, uprawianie sportu, zwłaszcza wymagającego wielkiej zmienności ruchowej, niesie ogromne ryzyko kontuzji. Jeden mały błąd, niefortunne stąpnięcie, za mocne wygięcie lub po prostu zbyt długi czas aktywności i bolesny uraz gotowy.
Gromadzone, nierehabilitowane kontuzje, nieraz jakby wcale się nie regenerują i wydaje nam się, że lepiej już nie będzie. Mimo to, nie przekreślajmy aktywności na zawsze, w końcu to ćwiczenia fizyczne i wysiłek stymulują wzrost i siłę naszych mięśni. To właśnie mocna i wytrzymała muskulatura, w dużym stopniu ochrania gorzej i dłużej regenerujące się stawy przed przeciążeniami. Bądź aktywny w każdym wieku, ale z głową.
Zdrowe stawy, a aktywność fizyczna – wskazówki dla ochrony stawów
Zadbaj o różnorodność ruchową, zarówno w treningu wytrzymałościowym, aerobowym jak i siłowym. Podstawą bezpiecznego treningu są ćwiczenia wielostawowe, dzięki którym rozłożysz obciążenie i wysiłek na różne partie ciała jednocześnie. Wykonując szerokie zakresy płynnych ruchów upodobnisz swój trening do zwyczajowej, codziennej aktywności ciała. Przy okazji nauczysz się prawidłowej pracy i napinania mięśni, by w życiu codziennym unikać przeciążeń.
Niezależnie od tego, jaką aktywność chcesz podjąć – przede wszystkim opanuj prawidłową technikę i nie lekceważ jej, nawet gdy nie czujesz bolesnych sygnałów. Gdy źle wykonujesz ćwiczenie – skutki na ogół ujawnią się niespodziewanie, w najmniej oczekiwanym momencie, po pewnym czasie. Schowaj dumę w kieszeń i sięgnij po radę zaufanego trenera personalnego, ortopedy czy fizjoterapeuty lub wyszukaj porad zaufanych autorytetów, wypowiadających się na temat techniki ćwiczeń.
Gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z aktywnością ruchową lub wracasz do niej po dłuższym czasie, stosunkowo szybko zauważysz polepszenie wydolności oddechowej i siły mięśni. Pamiętaj, że niekoniecznie w takim samym tempie rozwijają się rejony przyczepów mięśni, ścięgien i stawów.
Zdrowe stawy a postępy treningowe.
Jeśli masz naprawdę ambitne cele, czy to odnośnie treningu siłowego, czy pragniesz nadążać za grupą fanów nordic walking na długich wędrówkach – wydłużaj czas postępu i zwiększania wysiłku, dając tym samym czas stawom na ,,przygotowanie się”. Procesy regeneracji tkanki i syntezy substancji, które wchodzą w skład mazi torebki stawowej, czyli naszego naturalnego ,,smaru” dla stawów, zachodzą bardzo wolno. Powinien mieć to na uwadze każdy z nas, nie tylko osoby starsze, choć oczywiście tempo syntezy i ilość glukozaminy, bardzo ważnego składnika mazi, gwałtownie spada po okresie wieku średniego.
Nie zapominaj o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem, która pozwoli Ci przygotować mięśnie i stawy do pracy!
Powyższe wskazówki są podstawowymi, lecz najważniejszymi w tematyce dbania o stawy. Pamiętaj, że zawsze warto korzystać z fachowych porad specjalistów: dietetyków, lekarzy czy trenerów, których usługi są na szczęście coraz łatwiej dostępne.
Zadbaj o swoje stawy! Poznaj rewolucyjną formułę preparatu LubriSyn HA+.
Przeczytaj również: LubriSyn HA+. Czym jest rewolucyjna formuła?